Науково-дослідний референс-центр з вивчення і профілактики анаеробних інфекцій
Жовнір Олександр Михайлович – завідувач лабораторії, кандидат ветеринарних наук.
Закінчив Білоцерківський державний аграрний університет у 2001 р.; аспірантуру при ІВМ НААН у 2011 р. У 2015 р. захистив дисертаційну роботу на здобуття ступеня кандидата ветеринарних наук.
Має 106 наукових праць, 16 патентів, 12 методичних рекомендацій, 3 нормативних документів на ВІЗ.
Напрям наукової роботи – вивчення біоценотичних відносин асоційованих мікроорганізмів, некробактеріозу свиней та ін. тварин, розробка нових біопрепаратів.
Основним напрямом наукової роботи є вивчення ефективності та удосконалення чинних і розроблення нових засобів профілактики анаеробних інфекцій; розроблення інструктивно-нормативної документації щодо анаеробних інфекцій; стандартизація ВІЗ, патентування.
Контакти
Жовнір Олександр Михайлович – моб. тел. (066) 928 4323, е-mail: anaerob12@ukr.net
Тютюн Світлана Миколаївна – моб. тел. (097) 363 1909, е-mail: anaerobsveta@ukr.net
Історія
Зважаючи на епізоотичну ситуацію у тваринництві України щодо анаеробних інфекцій, в грудні 1996 року було створено лабораторію анаеробних інфекцій, а в жовтні 2004 року при лабораторії сформовано Науково-дослідний референс-центр (НДРЦ) з вивчення та профілактики анаеробних інфекцій. Це єдиний в Україні науковий підрозділ, колектив якого здійснює фундаментальні і прикладні наукові дослідження з проблем патології тварин і птиці, зумовленої анаеробними мікроорганізмами.
Становлення лабораторії та створення Центру було проведено під керівництвом видатного Вченого Риженка Василя Петровича – завідувача лабораторії анаеробних інфекцій, доктора ветеринарних наук, професора, член-кореспондента НААН, академіка Української Технологічної академії, заслуженого діяча науки і техніки України.
Василь Петрович – випускник Української академії с.-г. наук 1959 року, наукову діяльність розпочав у 1966 р. Має понад 300 публікацій та 60 авторських патентів, співавтор трьох монографій і учбових посібників. Має 16 державних та відомчих нагород, ряд грамот і дипломів. Почесний член спілки мікробіологів Республіки Куба.
Основні напрями наукової діяльності (1966–2015 рр.) охоплювали розробку:
- методів одночасного щеплення свиней проти найпоширеніших хвороб: класичної чуми, сальмонельозу, бешихи, пастерельозу, колібактеріозу, диплококової інфекції;
- мікрокапсульованих та ін. вакцин для ентерального застосування;
- нових методів аплікації антигенів – внутрішньошкірні щеплення проти класичної чуми і бешихи свиней, енцефаломіеліту коней за допомогою безголкового ін´єктора;
- сучасних вакцин проти бацилярної гемоглобінурії великої рогатої худоби та ін. хвороб (Республіки Куба, 1983 – 1992 рр.);
- асоційованих інактивованих вакцин для профілактики анаеробних інфекцій (анаеробної ентеротоксемії, анаеробної дизентерії, брадзоту, некротичного гепатиту, злоякісного набряку, некробактеріозу, копитної гнилі, актинобацильозу та асоційованих аеробних інфекцій – сальмонельозу, колібактеріозу, клебсієльозу, кокових та ін. інфекцій);
- імуностимулюючих препаратів і пробіотиків;
- створення мультикомпонентних вакцин із нанопрепаратами.
Риженко В.П. очолював пріоритетні напрями фундаментальних та прикладних досліджень з обґрунтування біотехнології виготовлення та вивчення впливу на організм щеплених тварин мультикомпонентних вакцин проти анаеробних та змішаних інфекцій.
Колектив лабораторії
Тютюн Світлана Миколаївна – науковий співробітник.
Закінчила хіміко-технологічний факультет Київського технологічного інституту легкої промисловості у 1985 р.
Співавтор 45 наукових праць, 10 патентів, 10 методичних рекомендацій.
Напрям наукової роботи – фізико-хімічні та біохімічні дослідження розроблених колективом біопрепаратів, створення та вивчення імуностимулюючих засобів.
Напрями наукових досліджень лабораторії
Напрями діяльності лабораторії та НДРЦ спрямовані на вирішення таких завдань:
- проведення моніторингу епізоотичної ситуації щодо анаеробних інфекцій на території України;
- координація та проведення науково-дослідних робіт з питань анаеробних та аеробних інфекцій тварин;
- вивчення вогнищ інфекції, причин і механізмів виникнення та поширення анаеробних інфекцій тварин;
- прогнозування можливого поширення інфекції та її наслідків, розроблення профілактичних засобів з метою недопущення розповсюдження хвороб, викликаних анаеробними збудниками на території України;
- розроблення та впровадження системи моніторингу анаеробних інфекцій тварин в Україні з урахуванням досягнень науки;
- розроблення, удосконалення та вивчення ефективності чинних та нових засобів діагностики і профілактики анаеробних інфекцій тварин, вивчення питань щодо доцільності їх застосування;
- організація та проведення клініко-епізоотологічних та лабораторних досліджень у випадках підозри на захворювання, викликаних анаеробними патогенами, розроблення заходів щодо ліквідації спалахів інфекції;
- розроблення інструктивно-нормативної документації та експертиза нормативних документів для забезпечення благополуччя території України щодо анаеробних інфекцій;
- науково-методичне та консультативно-інформаційне забезпечення робіт з питань діагностики та профілактики анаеробних інфекцій тварин шляхом проведення семінарів, конференцій, симпозіумів, виставок та ін;
- співробітництво з вітчизняними та закордонними науковими установами і організаціями з питань анаеробних інфекцій.
Фундаментально-прикладний напрям діяльності лабораторії з НДРЦ – це теоретичне та експериментальне обґрунтування технології виготовлення сучасних діагностичних тест-систем та мультикомпонентних засобів специфічної профілактики анаеробних інфекцій тварин з використанням нанотехнологій.
Основний напрям першочергових наукових досліджень колектива – розроблення засобів діагностики, специфічної профілактики і терапії клостридіозів, некробактеріозу, актинобацильозу та змішаних інфекцій різних видів тварин і птиці.
Основні наукові здобутки лабораторії
За період діяльності колективом лабораторії вивчено еко-географічне поширення та особливості перебігу епізоотичного процесу за анаеробних інфекцій тварин на території України. Встановлено, що вони перебігають переважно як змішані анаеробно-аеробні інфекції, а їх спалахи нерідко пов’язані з імпортом тварин.
За вивчення чутливості понад 900 моно- та асоційованих культур мікроорганізмів до 18–34 антибактеріальних препаратів (АБП) встановлено, що більшість із них чутливі лише до 4–8 АБП, тому виникає сумнів щодо доцільності їх широкого застосування, а це спонукає до необхідності застосування імунобіологічних ветеринарних препаратів з профілактичною метою, особливо у молочному скотарстві.
За даними епізоотологічного моніторингу, здійсненого колективом лабораторії за останні роки, встановлено, що анаеробні інфекції тварин і птахів мають широке розповсюдження і спричиняють значні економічні збитки.
Діагностика цих хвороб громіздка і недостатньо ефективна. Складність діагностики, профілактики і лікування анаеробних інфекцій зумовлена тривалою персистенцією збудника в організмі тварин, тяжкою інтоксикацією організму, коротким перебігом і високою летальністю.
Проведення діагностичної роботи полягає у необхідності швидкого реагування на епізоотичну ситуацію, що склалась у деяких господарствах України.
В результаті діяльності лабораторії в Україні створено і успішно апробовано понад 25 біопрепаратів, більшість із яких є аутовакцинами, що забезпечує їх високу специфічну ефективність для конкретного господарства.
Включення до складу вакцин імуностимулюючих засобів природного походження позитивно впливає на імуногенез та створює можливість для застосування більшості розроблених нами вакцин з лікувальною метою. Особливістю наших вакцин є те, що вони поряд з профілактичними володіють і лікувальними властивостями.
Зібрана нами колекція епізоотичних штамів мікроорганізмів, циркулюючих на території України, створює передумови для розробки технології виготовлення варіантів асоційованих вакцин з урахуванням епізоотичної ситуації в окремих господарствах або регіонах держави.
Успішна апробація наших вакцин за конкретної епізоотичної ситуації є передумовою обґрунтування наукового супроводу для забезпечення епізоотичного благополуччя держави та оскільки сприяє усуненню залежності України від імпорту засобів специфічного захисту сільськогосподарських тварин від багатьох анаеробних інфекцій.
Вперше в Україні сформована школа науковців, які успішно вирішують нагальні потреби сьогодення з проблем анаеробних та змішаних інфекцій. Колектив лабораторії очолює науковий напрямок в Україні зі створення мультикомпонентних інактивованих вакцин, придатних для застосування з профілактичною та лікувальною метою.
Колектив розробників засобів специфічного захисту тварин від анаеробних та змішаних інфекцій висловлює щиру вдячність усім фахівцям ветеринарної медицини України за співпрацю і безкорисну допомогу вченим щодо апробації наукових розробок в умовах виробництва за відсутності фінансування цих важливих досліджень.
Методичні рекомендації
З метою підвищення рівня діагностичної роботи щодо анаеробних інфекцій співробітниками лабораторії і НДРЦ здійснено методичне забезпечення цієї діяльності – підготовлено і надруковано методичні рекомендації з діагностики 11 анаеробних інфекцій: ботулізму, правцю, брадзоту, злоякісного набряку, інфекційної (анаеробної) ентеротоксемії, анаеробної (клостридіальної) дизентерії, некротичного гепатиту, емкару, некробактеріозу (фузобактеріозу), копитної гнилі, актинобацильозу (лігнієріозу).
Методичні рекомендації:
- “Інтегральна система захисту тварин від фузобактеріозу (некробактеріозу)”;
- “Визначення чутливості анаеробних мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів”;
- “Відбір біологічного матеріалу для лабораторних досліджень на анаеробні інфекції”;
- “Методи патогенетичної терапії і профілактики фузобактеріозу (некробактеріозу) великої рогатої худоби”.
Щорічно на міжнародній виставці «Агро» експонуються вакцини, розроблені колективом лабораторії. Оргкомітетом виставки «Агро-2008» вакцина «Актиносан» була нагороджена золотою медаллю.
Комерційні пропозиції та послуги
Співробітниками лабораторії надана науково-методична і практична допомога сотням господарств. Оздоровлено понад 50 господарств від актинобацильозу та некробактеріозу. Завдяки використанню розроблених нами аутовакцин багато господарств поліпшили епізоотичну ситуацію у тваринництві, скоротили втрати та поліпшили ефективність галузі.
Лабораторія анаеробних інфекцій ІВМ НААН пропонує
Дослідження з діагностики захворювань бактеріальної етіології:
- Некробактеріоз;
- Емфізематозний карбункул;
- Злоякісний набряк;
- Копитна гниль;
- Інфекційна (анаеробна) ентеротоксемія;
- Правець;
- Ботулізм;
- Актинобацильоз;
- Анаеробна дизентерія молодняка;
- Брадзот;
- Бацилярна гемоглобінурія;
- Некротичний гепатит;
- Клостридіози птиці;
- Клостридіозний остеомієліт жуйних;
- Сальмонельоз;
- Колібактеріоз, набрякова хвороба;
- Субклінічні мастити;
- Гемофільози;
- Псевдомоноз;
- Лістеріоз;
- Стафілококози;
- Стрептококози;
- Диплококози;
- Пневмококоз;
- Пастерельоз;
- Чутливість культур до антибіотиків;
- Бактеріологічні дослідження комбікормів;
- Бактеріологічні дослідження сперми.
Засоби профілактики інфекційних хвороб
№ п/п | Назва ВІЗ | Призначення |
1. | «Пневмомастисан» | вакцина проти маститів, ендометритів і пневмоентеритів тварин |
2. | «Пневмосан» | вакцина проти респіраторних бактеріозів телят |
3. | «Сердосан» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти колібактеріозу, сальмонельозу і анаеробної ентеротоксемії свиней |
4. | «Актиносан» | вакцина концентрована інактивована проти актинобацильозу тварин |
5. | «Овісан» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти брадзоту, злоякісного набряку, некротичного гепатиту, дизентерії ягнят і анаеробної ентеротоксемії овець |
6. | «Актиноколісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти актинобацильозу та колібактеріозу тварин |
7. | «Некросан» | вакцина концентрована інактивована проти некробактеріозу, некротичного набряку та інфекційної (анаеробної) ентеротоксемії тварин |
8. | «Некросан-2» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу (фузобактеріозу), некротичного гепатиту, злоякісного набряку, інфекційної (анаеробної) ентеротоксемії та колібактеріозу тварин |
9. | «Некросан-3» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти копитної гнилі, некробактеріозу та анаеробної ентеротоксемії тварин |
10. | «Некросальм» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу і сальмонельозу тварин |
11. | «Некроколісальм» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу, колібактеріозу і сальмонельозу тварин |
12. | «Фузоактиносан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу і колібактеріозу тварин |
13. | «Колісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти колібактеріозу тварин |
14. | «Сальмосан» | вакцина концентрована інактивована концентрована проти сальмонельозу тварин |
15. | «Колісальм» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти колібактеріозу і сальмонельозу тварин |
16. | «Вельшісан» | вакцина полівалентна концентрована проти анаеробної ентеротоксемії тварин |
17. | «Вельшісальм» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії і сальмонельозу тварин |
18. | «Вельшіколісан» | асоційована інктивована концентрована проти анаеробної дизентерії молодняка, інфекційної ентеротоксемії, набрякової хвороби, колібактеріозу тварин |
19. | «Вельшіколісальм» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії, колібактеріозу і сальмонельозу тварин |
20. | «Вельшіпаст» | вакцина полівалентна концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії та пастерельозу тварин |
21. | «Клебсан» | вакцина проти клебсієльозу поросят |
22. | «Гемофілосан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти актинобацильозної плевропневмонії свиней |
23. | «Лістерісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти лістеріозу свиней |
24. | «Лістерікол» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти лістеріозу і колібактеріозу свиней |
25. | «Вельшілістерісан» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії і лістеріозу тварин |
26. | «Еквісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти клостридіозів, ентеробактеріозів і кокових інфекцій коней |
27. | «Поліавісан» | вакцина асоційована інактивована проти асоційованих бактеріозів птахів (клостридіозів, ешерихіозів і сальмонельозів) |
28. | «СТП» | тканинний препарат із імуностимулюючими властивостями для тварин і птиці |
29. | «БСП» | комплексний бактеріально-тканинний препарат із імуностимулюючими властивостями для тварин і птиці |
Примітка: вакцини виготовляються під замовлення господарства |
Патенти
Інтелектуальна власність колективу лабораторії налічує понад 60 патентів України. Частина розробок використовується в умовах інституту, а більшість з них – у господарствах різних форм власності з високими показниками економічної ефективності, які визначаються мільйонами гривень.Нормативна документація
Розроблено та затверджено понад 50 НД на біопрепарати. Колективом розроблені СОУ з діагностики фузобактеріозу (некробактеріозу), СОУ з діагностики актинобацильозу (лігнієріозу), Держстандарт з лабораторної діагностики клостридіозів. Розпочато молекулярно-генетичні дослідження клостридіозів з метою розробки діагностичних ПЛР та ІФА тест-систем.