Інститут ветеринарної медицини Національної Академії аграрних наук України (до 4 травня 1992 року мав назву – Український науково-дослідний ветеринарний інститут) був створений у м. Києві 1977 року на базі філії Українського науково-дослідного інституту експериментальної ветеринарії (якою керував з 16 вересня 1968 року кандидат ветеринарних наук Г.Ф.Бондаренко) відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР № 351 від 04.07.1977 року.
Першим його директором було призначено член-кореспондента ВАСГНІЛ і УААН, Заслуженого діяча науки і техніки України, професора, доктора ветеринарних наук Анатолія Івановича Собка, який понад 20 років очолював Інститут і був керівником лабораторії вірусології (1977-1993 рр.), створеної наказом № 47 від 14.04.1977 року. Лабораторія вірусології започаткувала свою роботу ще раніше, як структурний підрозділ філії УНДІЕВ.
Перший керівник лабораторії вірусології — член-кореспондент ВАСГНІЛ та УААН, професор, доктор ветеринарних наук Собко Анатолій Іванович
Професор Собко А.І., відомий у світі вчений, стояв у витоках таких важливих проблем ветеринарної науки, як інфекційна патологія свиней, ящур сільськогосподарських тварин, дослідження асоціацій вірусів і бактерій. Більшу частину свого життя він присвятив ветеринарній вірусології, формуванню і втіленню у ветеринарну практику нових ідей та розробок, організації науки, її розвитку й процвітанню. Виконані Собком А.І. глибокі фундаментальні дослідження дали можливість розробити комплекс клініко-лабораторних методів і створити більш ніж 30 біологічних препаратів для діагностики і профілактики вірусних і бактеріальних захворювань тварин, більшість з яких були нагороджені золотими та срібними медалями ВДНГ, міжнародних виставок та підтверджені патентами. Собком А.І. було опубліковано понад 130 статей, видано 5 монографій, отримано 50 авторських свідоцтв, патентів. Під редакцією Собка А.І. у В’єтнамі видано довідник з хвороб свиней.
6 липня 1977 року був виданий наказ №1 по Українському науково-дослідному ветеринарному інституту, підписаний директором Собком А.І., про те, що у відповідності до Постанови Державного комітету Ради Міністрів СРСР з науки і техніки на новоутворений Інститут покладені завдання з проведення наукових досліджень за основними напрямами:
- розробка і впровадження заходів з охорони промислових тваринницьких комплексів і спеціалізованих господарств від занесення інфекційних захворювань;
- розробка засобів і методів діагностики хвороб в умовах великої концентрації тварин;
- розробка засобів профілактики інфекційних хвороб тварин;
- розробка нових методів лікувально-профілактичних обробок тварин;
- виробництво для потреб тваринництва республіки малих серій нових специфічних засобів боротьби з інфекційними захворюваннями.
В Інституті було розроблено Положення про науково-дослідну діяльність лабораторії вірусології, її підпорядкування, структуру, склад наукових співробітників, а також профіль роботи і основні завдання.
Основним напрямом досліджень лабораторії вірусології, відповідно до Положення, є вивчення інфекційних хвороб тварин вірусної етіології, розробка методів їх діагностики і засобів активної профілактики. Виходячи із основного завдання, лабораторія займається удосконаленням методів виділення і ідентифікації вірусів – збудників хвороб тварин, вивченням морфології, фізико-хімічних і імунологічних властивостей вірусів, вивченням патогенезу і імуногенезу вірусних інфекцій, розробкою методів промислового культивування вірусів, що використовуються для виготовлення діагностичних і вакцинних препаратів, розробкою схем диференціальної діагностики вірусних хвороб тварин, розробкою технології виготовлення, контролю і застосування живих вірус-вакцин, створенням музею еталонних і епізоотичних штамів вірусів, відбором і підготовкою виробничих штамів вірусів для виготовлення діагностичних і вакцинних препаратів, вивченням ефективності хіміотерапевтичних препаратів для лікування і профілактики вірусних хвороб тварин, вивченням епізоотичної ситуації, прогнозування та розробкою попереджуючих заходів щодо інфекційних хвороб тварин.
У лабораторії функціонували мобільні групи, що виїздили на складні спалахи інфекційних хвороб у тваринницькі господарста по території всього Радянського Союзу (д.в.н., проф.. Собко А.І., д.в.н. Станчеус А.П., д.в.н. Прискока В.А., к.в.н. Кучерявенко О.О., к.б.н. Кучерявенко О.О., к.в.н. Вабіщевич Ф.С., Хоменко В.Г., Макаренко О.В., Манзій К., Матузенко М. та ін.). Завдяки таким виїздам Інститут поповнювався колекцією патогенних вірусів, які за розробленими технологіями надалі слугували основою для створення вакцин. Розроблені та виготовлені співробітниками вакцини завдяки мобільним групам з успіхом впроваджувались у ветеринарну практику, апробовувались нові схеми попередження та іррадікації вірусних інфекцій тварин.
Лабораторія виконує широкий спектр робіт з мікробіологічних, біохімічних, серологічних, діагностичних досліджень у всіх випадках підозри на захворювання тварин вірусними інфекціями; надає консультативні послуги щодо використання результатів лабораторних досліджень у ветеринарній практиці.
За 35 річний період після Собка А.І. цим підрозділом керували:
- кандидат ветеринарних наук Вабіщевич Ф.С. (17.05.1993 – 5.05.1997),
- доктор ветеринарних наук, професор Старчеус А.П. (17.06.97 – 1.06.2004),
- доктор ветеринарних наук Синицин В.А. (1.06.2004– 31.12 .2010 р),
- доктор ветеринарних наук Клестова З.С. (з 1.01.2011–2013 р.).
За період існування лабораторії вірусології, шляхом її поділу, були створені окремі наукові підрозділи Інституту – лабораторія діагностики (1980 р.), лабораторія культур клітин, технології культивування вірусів, лабораторія з вивчення технології виготовлення інактивованої вакцини проти класичної чуми свиней (1988 р.) та інші.
З 1980 року по 1984 рік в лабораторії вірусології виконував функції завідувача лабораторії кандидат ветеринарних наук Кучерявенко Олександр Олександрович. З 1984 року по 1986 рік виконував функції завідуючого лабораторією кандидат біологічних наук Кучерявенко Олексій Олександрович.
Крім того, в лабораторії вірусології були створені, функціонували та виконували наукові завдання сектори:
- сектор електронної мікроскопії;
- сектор з вивчення трансмісивного гастроентериту свиней (ТГС);
- сектор з вивчення генетичної резистентності тварин до інфекційних захворювань;
- сектор з вивчення ентеровірусних гастроентеритів свиней;
- сектор патології та терапії інфекційних захворювань;
- сектор гнотобіології;
- сектор інтерферону.
КЕРІВНИКИ ІНСТИТУТ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ В РІЗНІ РОКИ
Першим його директором було призначено член-кореспондента ВАСГНІЛ і УААН, Заслуженого діяча науки і техніки України, професора, доктора ветеринарних наук АНАТОЛІЯ ІВАНОВИЧА СОБКА , який понад 20 років очолював Інститут і був керівником лабораторії вірусології (1977-1997 рр.)
З 1997 по 2011 рік директором був член-кореспондент НААН України, кандидат ветеринарних наук ОБРАЖЕЙ АНАТОЛІЙ ФЕДОРОВИЧ.
У 2012 року директором інституту було призначено доктора ветеринарних наук, професора, член-кореспондента НААН НИЧИКА СЕРГІЯ АНАТОЛІЙОВИЧА.
В різні роки в Інституті ветеринарної медицини працювали такі вчені: к.вет.н. Атражева Т.Ф.; к.вет.н. Божко Г.К. ; к.вет.н. Вабіщевич Ф.С.; д.вет.н., проф.., Волинець Л.К.; к.вет.н. Гришок Л.П.; к.вет.н. Главацький В.П.; к.вет.н. Жуковський А.М.; академік НААН, д.вет.н.,проф.. Завірюха А.І.; к.вет.н. Звозчик В.Г.; к.вет.н. Карась О.Я.; к.м.н. Квачов В.Г.; к.вет.н. Колос Ю.О.; к.вет.н. Корзуненко О.Ф.; к.б.н. Кучерявенко О.О., к.м.н. Купчинский Л.Г.; д.б.н.Лазарев А.П.; к.вет.н. Муляр М.А.; к.вет.н. Муравйов В.К.; к.вет.н. Настенко В.Д.; к.вет.н. Носов В.А.; к.вет.н. Наумова Н.А.; д.вет.н. Оксамитний М.К.; д.б.н. Остапець М.Г.; к.вет.н. Павлов Є.Г.; д.вет.н., проф. Погребняк Л.І.; к.вет.н. Полулях В.І.; д.вет.н. Прискова В.А.; к.вет.н. Синицин А.Ю.; к.вет.н. Собко Ю.А.; к.б.н. Сокирко Т.О.; д.вет.н., проф. Старчеус А.П.; к.вет.н. Степанок О.П.; к.вет.н. Субаєв Г.Х.; к.хім.н. Таірова Т.М.; к.м.н. Тацька В.Н.; к.вет.н. Троценко Б.Л.; д.б.н.,проф. Шаблій В.Я.; к.вет.н. Шиков О.Т.; д.вет.н., проф. Ященко М.Ф. та інші.