
Завідувач – кандидат ветеринарних наук, старший науковий співробітник Перкій Юрій Богданович. YPerkiy@yandex.ru
Народився 23 липня 1976 року в с. Цебрів Зборівського району Тернопільської області. У 1991 році закінчив Тернопільську середню школу №2.
З 1991 по 1995 роки навчався (стаціонарна форма) на факультеті ветеринарної медицини Бучацького радгоспу-технікуму. Після закінчення технікуму 3 роки працював на посаді ветеринарного фельдшера на молочній фермі с.с. “Зоря” с. Цеброва Зборівського району Тернопільської області.
У період 1998−2002 років навчався в Подільській державній аграрно-технічній академії на факультеті ветеринарна медицина.
Після закінчення вузу влаштувався на роботу у Тернопільському відділі Інституту ветеринарної медицини НААН на посаду фахівець І-категорії, у 2003 р. переведений на посаду молодшого наукового співробітника.
З 2003 по 2006 роки навчався в аспірантурі (стаціонарна форма) Інституту ветеринарної медицини НААН.
У 2007 р. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук на тему “Роль бактерій групи кишкових паличок у санітарії молока” за шифром спеціальності 16.00.06 − гігієна тварин та ветеринарна санітарія на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.004.12 у Національному аграрному університеті.
Після захисту дисертації з 2007 року працює в лабораторії ветеринарної санітарії та експертизи продуктів тваринництва Тернопільської дослідної станції ІВМ НААН на посаді старшого наукового співробітника, а з 2014 року – завідувача лабораторії. Науковий профіль пов’язаний з проблемами санітарії молока, з моніторинговими дослідженнями маститів корів, розробкою лікувально-профілактичних протимаститних засобів та методів діагностики маститу корів у різні фізіологічні періоди.
Має 48 опублікованих наукових праць у фахових наукових виданнях.
Навички роботи:
- мікробіологічні дослідження молока, молочних продуктів та змивів з доїльного устаткування і об’єктів тваринницьких приміщень;
- проведення ідентифікації бактерій до родів та видів;
- визначення інгібіторів у молоці, вмісту соматичних клітин за методом Прескота-Бріда, визначення фізико-хімічного складу молока (білок, жир, кислотність, лактоза, солі та ін.);
- дослідження бактерицидної дії мікроорганізмів, які сформовані у біоплівки;
- знання технології виготовлення та вимог до розробки лікувально-профілактичних протимаститних препаратів.
Нагороди
Кращий аспірант року (”Майбутнє ветеринарної медицини”), асоціація спеціалістів ветеринарної медицини України (2006)
Членство в редакційних колегіях
Збірник «Роль науки у підвищенні технологічного рівня і ефективності АПК України» (Тернопіль)
Історія лабораторії
Лабораторія ветеринарної санітарії та експертизи продуктів тваринництва перейменована у 2012 році та бере витоки з лабораторії ветеринарної санітарії, котру було створено у 1962 році на базі Тернопільського відділу Всесоюзного науково-дослідного інституту ветеринарної санітарії, гігієни та екології. Протягом 30-ти років співробітники працюють над вирішенням проблем санітарії та ветеринарно-санітарної експертизи молока і є єдиними такими в системі НААН України. З 1962 року лабораторією керували: І.П. Даниленко, В.Д. Яблочкін, Я.Й. Крижанівський, М.Д. Кухтин, Ю.Б. Перкій (з 2014 р. – по цей час).
Співробітники лабораторії (2015 р.)
Кухтин Микола Дмитрович − провідний науковий співробітник, доктор ветеринарних наук, e-mail: kuchtyn@yandex.ru
Кухтин Микола Дмитрович, українець, народився 27 вересня 1977 року в с. Заривинці Бучацького району Тернопільської області. У 1993 році вступив в Бучацький радгосп-технікум у м. Бучач Тернопільської області (нині це Бучацький коледж Подільського державного аграрно-технічного університету, м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області) на ветеринарне відділення, який закінчив у 1997 році з відзнакою. Цього ж року вступив до Подільської державної аграрно-технічної академії (нині Подільський державний аграрно-технічний університет, м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області), яку закінчив у 2001 році з відзнакою.
В серпні 2001 року прийнятий на роботу до Тернопільського відділу Інституту ветеринарної медицини НААН, м. Тернопіль (нині Тернопільська дослідна станція Інституту ветеринарної медицини НААН) на посаду фахівця другої категорії, в грудні цього ж року переведений на посаду молодшого наукового співробітника лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи. З січня 2003 року переведений на посаду наукового співробітника лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи.
27 листопада 2004 року захистив дисертацію на тему: “Ветеринарно-санітарна оцінка молока коров’ячого незбираного за вмістом золотистого стафілококу” у спеціалізованій вченій раді Д 35.826.03 у Львівській національній академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16. 00.09 – ветеринарно-санітарна експертиза.
З грудня 2005 року працював на посаді завідувача лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи Тернопільської дослідної станції Інституту ветеринарної медицини НААН України.
У 2007 році отримав вчене звання старший науковий співробітник.
У 2007-2009 рр. був стипендіатом Кабінету Міністрів України для молодих учених, у 2008 р. виграв грант Президента України для проведення наукових досліджень молодими вченими на тему “Розробка експрес-методу оцінки якості та безпеки молока сирого на основі вмісту вільних жирних кислот”.
15 грудня 2011 року захистив докторську дисертацію на тему: “Теоретичне обґрунтування ветеринарно-санітарних нормативів і розроблення системи контролю виробництва молока коров’ячого незбираного охолодженого” у спеціалізованій вченій раді Д 35.826.03 у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького.
Нині працює на посаді провідного наукового співробітника у цій лабораторії.
Основні напрями наукових досліджень: удосконалення експертизи молока сирого та молочних продуктів; розробка санітарно-гігієнічних нормативів для одержання якісної і безпечної сировини та продуктів харчування тваринного походження; розробка способів санітарної обробки технологічного устаткування в харчовій промисловості.
Опублікував біля 90 наукових праць, є співавтором 2 технічних умов України, 4 Державних стандартів України, 14 деклараційних патентів на корисну модель і на винахід України, одного навчального практикуму з грифом МОН України, 7 науково-практичних рекомендацій.
Нагороди
Грант Президента України для обдарованої молоді на розробку проекту: «Розробка експрес-методу оцінки якості та безпеки молока коров’ячого сирого на основі вмісту вільних жирних кислот“ (2008)
Стипендія Кабінету Міністрів України для молодих учених (2007-2009)
Членство а академіях, вчених радах і наукових спілках
Вчена рада К 55.859.02 Сумського національного аграрного університету по гігієні тварин та ветеринарній санітарії (з 2012)
Членство в редакційних колегіях
Збірник «Роль науки у підвищенні технологічного рівня і ефективності АПК України” (Тернопіль)
Крижанівський Ярослав Йосипович – старший науковий співробітник, кандидат ветеринарних наук.
Народився 21 травня 1954 року у м. Бучач Бучацького району Тернопільської області.
У 1968 році закінчив Бучацьку середню школу.
У 1976 році закінчив Львівський зооветеринарний інститут, ветеринарний факультет і отримав фах лікар ветеринарної медицини.
З 1976 по 1979 роки та з 1992 р. працює в Тернопільській дослідній станції ІВМ НААН на різних наукових посадах і керівником цього закладу.
У 1994 році захистив кандидатську дисертацію: “Профілактика маститів у корів безмедикаментозними екологічно безпечними методами”.
Основними напрямами наукових досліджень були:
- формування теоретичних основ санітарії молока;
- вивчення санітарно-гігієнічних нормативів одержання молока;
- розробка систем ветеринарного нагляду та контролю виробництва безпечного молока в Україні;
- розробка і створення засобів для санітарної обробки молочного обладнання;
- розробка і створення засобів для лікування і профілактики захворювань молочної залози у корів.
За період наукової діяльності опубліковано 56 статей.
Кривохижа Євген Михайлович − старший науковий співробітник, кандидат ветеринарних наук.
Народився 27 листопада 1979 року в с. Веренчанка Заставнівського району Чернівецької області.
У 1994 році закінчив Веренчанську середню школу. У 1998 році закінчив Кіцманський державний аграрний технікум за спеціальністю “Ветеринарна медицина”. У 2003 році закінчив Подільську державну аграрно-технічну академію за спеціальністю “Ветеринарна медицина” (диплом спеціаліста з відзнакою). У період 2006–2009 років навчався в аспірантурі (стаціонарна форма) Інституту ветеринарної медицини УААН.
У Тернопільській дослідній станції ІВМ НААН працює з 2006 року. Старший науковий співробітник лабораторії ветеринарної санітарії та експертизи продуктів тваринництва. Основна частина роботи – санітарно-гігієнічна оцінка мийних, дезінфікуючих та мийно-дезінфікуючих засобів для санітарної обробки доїльного устаткування. Створення мийно-дезінфікуючих засобів, проведення їх лабораторних, токсикологічних, виробничих досліджень, розробка технологічних режимів застосування розроблених засобів для санітарної обробки доїльного устаткування і молочного інвентаря. Є співавтором робіт лабораторії (методичні рекомендації, статті, патенти та технічні умови). Тема дисертаційної роботи: “Санітарно-гігієнічне обґрунтування розробки мийно-дезінфікуючого засобу для доїльного устаткування та молочного інвентаря”.
Публікації: опубліковано 20 наукових праць у фахових наукових виданнях.
Навички роботи:
- володіє методами визначення мікробного числа, колі-титру, титру БГКП у молоці та змивах з доїльного устаткування;
- визначення інгібіторів у молоці за BRT-тестом, вмісту соматичних клітин за методом Прескота-Бріда та вільних жирних кислот;
- визначення розчинності, концентрації водневих іонів, поверхневого натягу, змочуваності, піноутворюючої і мийної здатності та корозійної дії мийних, дезінфікуючих та мийно-дезінфікуючих засобів;
- дослідження бактерицидної дії до планктонних форм мікроорганізмів та чутливості мікроорганізмів, сформованих у біоплівки до мийно-дезінфікуючих засобів;
- проведення ідентифікації культур мікроорганізмів, виділених із змивів з доїльного устаткування та молока сирого за морфологічними, тинкторіальними, культуральними і біохімічними даними.
Моткалюк Надія Федорівна − науковий співробітник
Народилася 23 липня 1955 року в с. Підзамочок Бучацького району Тернопільської області. В 1962 році поступила і в 1972 році закінчила Бучацьку середню школу №1 ім. В. Гнатюка. З 1972 по 1974 роки працювала лаборантом хімічного і фізичного кабінетів Бучацької середньої школи-інтернат. В 1974 році поступила і в 1979 році закінчила з відзнакою хімічний факультет Львівського державного університету ім. І. Франка. З 1979 і по 1982 рік працювала інженером Львівського науково-дослідного інституту матеріалів. З 1983 по 1995 роки працювала інженером-технологом Тернопільського радіо-заводу “Оріон”. З 1996 року працює науковим співробітником Тернопільської дослідної станції ІВМ НААН (раніше Тернопільський відділ ІВМ), в 2012−2013 роках − Тернопільська державна сільськогосподарська дослідна станція Інституту кормів і сільського господарства Поділля НААН.
Нині науковий співробітник лабораторії ветеринарної санітарії та експертизи продуктів тваринництва. Основний напрям роботи − розробка нових ветеринарних препаратів та засобів для санітарної обробки доїльного устаткування, розробка методів контролю діючих речовин в створених препаратах і засобах, розробка нормативної документації (досьє на препарати, технічні умови, методичні рекомендації, методичні інструкції), хімічні дослідження та вимірювання.
Наукові розробки і публікації. Оформлено три досьє на препарати “Розчин глюкози 40%”, “Розчин кальцію хлориду 10%”, “Розчин новокаїну 0,5%”. Розроблено три технічні умови: на препарати “Крем для вимені”, “Інтрамамарний протимаститний препарат для сухостійних корів „Протимаст ДС” та “Засіб лужний мийно-дезінфікуючий “Сандез”. Розроблено методичні рекомендації “Оцінка придатності та ефективності мийних, дезінфікуючих і мийно-дезінфікуючих засобів для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентаря”. Опубліковано близько 30 статей у фахових наукових виданнях.
Навички роботи:
- знання вимог до розробки нормативних документів;
- знання технології виготовлення та вимог до розробки ветеринарних препаратів і засобів;
- знання аналітичних методів досліджень;
- знання токсикологічних методів досліджень;
- вміння працювати на лабораторних приладах (рН-метр, рефрактометр, ФЕК та ін.).
Шулим Галина Богданівна − лаборант
Народилася 20 квітня 1973 року у м. Тернополі.
У 1990 році закінчила Тернопільську СШ №9.
У 2006 році закінчила з відзнакою юридичний факультет Бучацького коледжу Подільського державного агарно-технічного університету.
З 1998 року працює в Тернопільській дослідній станції ІВМ НААН на різних посадах.
Основні напрями досліджень
Наукова спрямованість лабораторії – вирішення проблем ветеринарної гігієни і санітарії, ветеринарно-санітарної експертизи молока.
Основні напрями наукових досліджень: вивчення ветеринарно-санітарних показників нормування технологічних процесів одержання та передачі на переробку безпечного та якісного молока; розробка мийно-дезінфікуючих засобів для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентаря; розробка лікувально-профілактичних протимаститних засобів, методів діагностики маститу корів у різні фізіологічні періоди у технологічному процесі одержання безпечного та якісного молока; ветеринарно-санітарна експертиза продуктів тваринництва; розробка лікувально-профілактичних протимаститних заходів для молочних господарств та науковий супровід щодо питань одержання безпечного та якісного молока екстра ґатунку.
Основні наукові досягнення лабораторії:
- ДСТУ 7452:2013 “Устатковання доїльне. Правила відбирання та готування проб для мікробіологічного контролювання”;
- ДСТУ “Тварини сільськогосподарські. Діагностування маститу корів мікробіологічним методом”. Подано на затвердження у Украгростандартсертифікації;
- Розроблено внутрішньоцистернальний протимаститний препарат “Протимаст ДС” для лікування маститу корів у період сухостою (Деклараційний патент України на корисну модель №52123 від 10.08.2010 р.) та технічні умови України на даний препарат (ТУ У 24.4-14041043-003:2010). Цей препарат проявляє пролонговану бактерицидну дію протягом 21 доби, забезпечує виражений терапевтичний ефект при лікуванні субклінічного маститу в сухостійному періоді, підвищує природну резистентність молочної залози та сприяє зменшенню післяродових маститів у 3,8 раза.
- Розроблено лужний мийно-дезінфікуючий засіб “Сандез” для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентаря (Деклараційний патент України на корисну модель №51382 від 12.07.2010 р.) та технічні умови України на даний засіб (ТУ У 24.2-14041043-005:2011). Цей засіб забезпечує мікробіологічну чистоту внутрішніх поверхонь обладнання з мікробним числом до 500 КУО/см3 змиву і дозволяє одержувати збірне молоко з мікробним числом до 30 тис. КУО/см3 та доставляти його на молокопереробне підприємство екстра-ґатунком.
- Методичні рекомендації “Санітарні правила щодо догляду за доїльним устаткуванням та молочним інвентарем і контролю їх санітарного стану”. − 2010 р. Розглянуто і затверджено Науково-методичною радою Державного комітету ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 23 грудня 2010 року (протокол №1).
- Методичні рекомендації “Мікробіологічні дослідження секрету вимені корів на предмет виділення та ідентифікації збудників маститу”, які затвердженні науково-технічною радою Держкомітету ветмедицини протокол №1 від 23.12.2010 року.
- Методичні рекомендації “Оцінка придатності та ефективності мийних, дезінфікуючих і мийно-дезінфікуючих засобів для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентаря”. − 2012 р. Затверджено науково-методичною радою Тернопільської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН від “11” жовтня 2012 року (протокол №6) та науково-технічною радою Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України від 21 грудня 2012 року (протокол № 1).
- Мікробіологія молока і молочних продуктів. Практикум: навч. Посіб. [для студентів ВНЗ ІІІ-ІY рівня акредитації за напрямами підготовки “Харчові технології та інженерія” і “Ветеринарна медицина”] / [Бергілевич О.М., Касянчук В.В., Власенко І.В., Кухтин М.Д., Ковальчук Р.Л., Остапюк М.П.; за ред. д. вет. н., проф. В.В. Касянчук]. − Суми: Університетська книга, 2010. − 205 с.
- Гігієна молока. Ретроспектива, сучасний стан, майбутнє / [Даниленко І.П., Крижанівський Я.Й., Кухтин М.Д. та ін.] ; під ред. І.П. Даниленка, Я.Г. Русенка. – Тернопіль: СПД-ФО Шпак В. Б., 2011. – 160, [1] с.
- Хімічний та мікробіологічний аналіз харчової продукції: навч. посібник / І.М. Кобаса, Л.М. Чебан, М.М. Воробець, В.Г. Юкало, М.Д. Кухтин. – Чернівці: Чернівецький нац. ун-т імені Юрія Федьковича, 2014. – 196 с. (ISBN 978-966-423-321-4).
Співробітництво в Україні:
- Державний науково-дослідний контрольний інститут ветпрепаратів та кормових добавок, м. Львів
Розробка та дослідження мийно-дезінфікуючих засобів для обробки доїльного устаткування та молочного інвентаря
- Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького, м. Львів
Дослідження щодо одержання молока з низьким вмістом нітратів
- Сумський національний аграрний університет
Розроблено ”Методичні рекомендації щодо встановлення відповідності мікробіологічним критеріям харчових продуктів та санітарно-гігієнічних умов виробничого процесу” (2011 р.)
- Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка
Проводяться дослідження з розробки складу зернобобових сумішей для годівлі корів та телиць для одержання високоякісного молока
- Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя
Проводяться електронно-мікроскопічні дослідження вивчення процесу формування мікробних біоплівок бактеріями.
Найвагоміші публікації:
- Перкій Ю.Б. Джерела надходження БГКП, зокрема роду Escherichia, у молоко сире в процесі його одержання / Ю.Б. Перкій, В.Г. Скрипник, О.В. Яблолонська // Ветеринарна біотехнологія. − 2011. − В.19. − С. 133−139.
- Сучасні погляди на санітарну обробку технологічного устаткування у харчовій промисловості / М.Д. Кухтин, Ю.Б. Перкій, В.І. Семанюк, С.Д. Мурська // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. − 2012. − Т.14, №3(53). − Ч.3. − С. 302−307.
- Кухтин М.Д. Формування бактеріальних біоплівок збудниками маститу корів / М.Д. Кухтин, Ю.Б. Перкій, Я.Й. Крижанівський // Ветеринарна медицина України. − 2012. − №5(195). − С. 16−18.
- Загальні вимоги до засобів, які використовуються для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентарю / Я.Й. Крижанівський, М.Д. Кухтин, Ю.Б. Перкій та ін. // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. − 2012. − Т.14, №2(52). − Ч.3. − С. 88−91.
- Удосконалення нормативної бази з питань контролю мийних, дезінфікуючих і мийно-дезінфікуючих засобів для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентарю / Н.Ф. Моткалюк, Є.М. Кривохижа, Ю.Б. Перкій та ін. // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин і Державного науково-дослідного контрольного інституту ветпрепаратів та кормових добавок. − 2013. − В.14. − №3, 4. − С. 321−324.
- Кухтин М.Д. Формування мікробних біоплівок на поверхнях різних матеріалів мікроорганізмами, які виділені з технологічного устаткування / М.Д. Кухтин, Ю.Б. Перкій, Н.В. Крушельницька // Ветеринарна біотехнологія. − 2013. − В.22. − С. 292−296.
- Кухтин М.Д. Характеристика молока сирого за показниками якості і безпеки, яке надходить на молокопереробні підприємства Тернопільської області. / М.Д. Кухтин, Ю.Б. Перкій // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Гжицького. − 2014. − Т.16, №3(60). − Ч.4. − С. 69−75.
Патенти:
- Патент України на корисну модель №52123 МПК (2009) А61К 31/00 Інтрамамарний протимаститний препарат для сухостійних корів “Протимаст ДС” / Моткалюк Н.Ф., Крижанівський Я.Й., Перкій Ю.Б., Шуманський Ю.І., Гащак О.Я., Білоус С.Б.: Бюл. №15, 2010 р.
- Патент України на корисну модель №51382 МПК (2009) C11D 7/00 A61L 2/16 Лужний мийно-дезінфікуючий засіб “Сандез” для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентаря / Кухтин М.Д., Кривохижа Є.М., Крижанівський Я.Й., Моткалюк Н.Ф., Ластов’як Я.В., Коцюмбас І.Я.: Бюл. №13, 2010 р.
- Патент України на корисну модель №85227. Спосіб руйнування мікробних біоплівок на молочному технологічному устаткуванні розчинами ензимів / Кухтин М.Д., Перкій Ю.Б., Крушельницька Н.В., Кривохижа Є.М.: Бюл. №21, 2013 р.
- Патент України на корисну модель №94570 МПК (2014.01) C11D 7/00 Кислотний мийно-дезінфікуючий засіб ”ТДС” для санітарної обробки доїльного устаткування та молочного інвентарю / Кривохижа Є.М., Моткалюк Н.Ф., Кухтин М.Д., Перкій Ю.Б., Карпенко М.М.: заявник і власник Тернопільська дослідна станція ІВМ НААН: Бюл. №22, 2014 р.
Гранти:
Кухтин М.Д. Грант Президента України для обдарованої молоді на розробку проекту: “Розробка експрес-методу оцінки якості та безпеки молока коров’ячого сирого на основі вмісту вільних жирних кислот„ (2008)
Обладнання