Науково-дослідний референс-центр з вивчення і профілактики анаеробних інфекцій
Жовнір Олександр Михайлович – завідувач лабораторії, кандидат ветеринарних наук.
Закінчив Білоцерківський державний аграрний університет у 2001 р.; аспірантуру при ІВМ НААН у 2011 р. У 2015 р. захистив дисертаційну роботу на здобуття ступеня кандидата ветеринарних наук.
Має 35 наукових праць, 6 патентів, 4 методичних рекомендацій, 3 нормативних документів на ВІЗ.
Напрям наукової роботи – вивчення біоценотичних відносин асоційованих мікроорганізмів, некробактеріозу свиней та ін. тварин, розробка нових біопрепаратів.
Основним напрямом наукової роботи є вивчення ефективності та удосконалення чинних і розроблення нових засобів профілактики анаеробних інфекцій; розроблення інструктивно-нормативної документації щодо анаеробних інфекцій; стандартизація ВІЗ, патентування.
Контакти
Жовнір Олександр Михайлович – моб. тел. (066) 928 4323, е-mail: anaerob12@ukr.net
Тютюн Світлана Миколаївна – моб. тел. (097) 363 1909, е-mail: anaerobsveta@ukr.net
Історія
Зважаючи на епізоотичну ситуацію у тваринництві України щодо анаеробних інфекцій, в грудні 1996 року було створено лабораторію анаеробних інфекцій, а в жовтні 2004 року при лабораторії сформовано Науково-дослідний референс-центр (НДРЦ) з вивчення та профілактики анаеробних інфекцій. Це єдиний в Україні науковий підрозділ, колектив якого здійснює фундаментальні і прикладні наукові дослідження з проблем патології тварин і птиці, зумовленої анаеробними мікроорганізмами.
Становлення лабораторії та створення Центру було проведено під керівництвом видатного Вченого Риженка Василя Петровича – завідувача лабораторії анаеробних інфекцій, доктора ветеринарних наук, професора, член-кореспондента НААН, академіка Української Технологічної академії, заслуженого діяча науки і техніки України.
Василь Петрович – випускник Української академії с.-г. наук 1959 року, наукову діяльність розпочав у 1966 р. Має понад 300 публікацій та 60 авторських патентів, співавтор трьох монографій і учбових посібників. Має 16 державних та відомчих нагород, ряд грамот і дипломів. Почесний член спілки мікробіологів Республіки Куба.
Основні напрями наукової діяльності (1966–2015 рр.) охоплювали розробку:
- методів одночасного щеплення свиней проти найпоширеніших хвороб: класичної чуми, сальмонельозу, бешихи, пастерельозу, колібактеріозу, диплококової інфекції;
- мікрокапсульованих та ін. вакцин для ентерального застосування;
- нових методів аплікації антигенів – внутрішньошкірні щеплення проти класичної чуми і бешихи свиней, енцефаломіеліту коней за допомогою безголкового ін´єктора;
- сучасних вакцин проти бацилярної гемоглобінурії великої рогатої худоби та ін. хвороб (Республіки Куба, 1983 – 1992 рр.);
- асоційованих інактивованих вакцин для профілактики анаеробних інфекцій (анаеробної ентеротоксемії, анаеробної дизентерії, брадзоту, некротичного гепатиту, злоякісного набряку, некробактеріозу, копитної гнилі, актинобацильозу та асоційованих аеробних інфекцій – сальмонельозу, колібактеріозу, клебсієльозу, кокових та ін. інфекцій);
- імуностимулюючих препаратів і пробіотиків;
- створення мультикомпонентних вакцин із нанопрепаратами.
Риженко В.П. очолював пріоритетні напрями фундаментальних та прикладних досліджень з обґрунтування біотехнології виготовлення та вивчення впливу на організм щеплених тварин мультикомпонентних вакцин проти анаеробних та змішаних інфекцій.
Кадровий склад
Колектив лабораторії налічує 6 осіб, з них 5 наукових співробітників.
Андріящук Валентина Олександрівна – старший науковий співробітник, кандидат ветеринарних наук. Закінчила Українську с.-г. академію, факультет ветеринарної медицини у 1985 р.
В.О. Андріящук є автором 44 наукових праць, 15 патентів, 10 методичних рекомендацій, низки нормативних документів на ВІЗ.
Основним напрямом наукової роботи є вивчення вакцинних штамів мікроорганізмів, розроблення та вивчення сучасних засобів специфічної профілактики і терапії клостридіозів, некробактеріозу, актинобацильозу та змішаних інфекцій у різних видів тварин і птиці.
Уховська Тетяна Миколаївна – старший науковий співробітник, кандидат ветеринарних наук.
Закінчила Національний університет біоресурсів і природокористування (НУБіП) у 2009 р. та аспірантуру при ІВМ НААН у 2012 р.
Має 20 наукових праць, 3 патенти, 5 методичних рекомендацій, 3 нормативні документи на ВІЗ.
Напрям наукової діяльності – вивчення епізоотичних особливостей перебігу бактеріозів у свиней та розроблення засобів їх специфічної профілактики, вивчення властивостей мікроорганізмів із музейної колекції.

Рєзніченко Людмила Сергіївна
Рєзніченко Людмила Сергіївна – старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук.
Закінчила Донецький національний університет, хімічний факультет за спеціальністю «Біохімія» у 2005 р.
Л.С. Рєзніченко автор 190 наукових праць, в тому числі 2 колективних монографій, 13 патентів, 8 методичних рекомендацій, 5 зареєстрованих ТУ на виробництво.
Основними напрямками наукової роботи є:
- Розробка протоколів колоїдно-хімічного синтезу наночастинок металів різної природи, розміру, форми.
- Вивчення особливостей впливу наноматеріалів органічної та неорганічної природи на біологічні системи різного рівня організації (біомакромолекули, прокаріотичні та еукаріотичні клітини, організм тварин і людини) та встановлення біохімічних і молекулярно-біологічних механізмів їх взаємодії.
- Розробка нових біобезпечних і біосумісних біологічно-активних субстанцій (антимікробних препаратів, вакцин, комплексних пробіотиків), діагностикумів, носіїв для цільової доставки лікарських препаратів на основі наночастинок металів для потреб медицини та ветеринарії.
Нагороди:
Лауреат 2012 року премії Кабінету міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України у номінації «За наукові досягнення».
Диплом «European materials research society young scientist award» (E-MRS Spring meeting – 2009, June 8–12, 2009 Strasbourg, France).
Тютюн Світлана Миколаївна – науковий співробітник.
Закінчила хіміко-технологічний факультет Київського технологічного інституту легкої промисловості у 1985 р.
Співавтор 45 наукових праць, 10 патентів, 10 методичних рекомендацій.
Напрям наукової роботи – фізико-хімічні та біохімічні дослідження розроблених колективом біопрепаратів, створення та вивчення імуностимулюючих засобів.
Каменчук Павло Петрович – провідний ветеринарний лікар.
Закінчив Національний аграрний університет, факультет ветеринарної медицини у 2000 р. та аспірантуру при ІВМ НААН у 2007 р.
Він є співавтором 28 наукових праць, 5 патентів, 6 методичних рекомендацій.
Напрям наукової роботи – розроблення та поглиблене вивчення нових засобів специфічної терапії некробактеріозу, актинобацильозу на основі лізатів мікроорганізмів.
Теплюк Ніна Анатоліївна – провідний інженер.
Закінчила Київський інститут харчової промисловості, інженер-технолог.
Вона є співавтором 11 наукових праць, 5 патентів, 4 методичних рекомендацій.
Основний напрям роботи – виготовлення та розроблення нових поживних середовищ для мікроорганізмів, участь у підтриманні музейних культур мікроорганізмів.
Розмаїта Ольга Олександрівна – лаборант.
Освіта — середня-технічна. Закінчила економіко-юридичне училище київського університету туризму, економіки і права.
Стаж роботи: з 2014 року працює в Інституті ветеринарної медицини в лабораторії анаеробних інфекцій.
Напрям роботи:
- підготовка скляного посуду, спецодягу для бактеріологічних досліджень;
- виготовлення поживних середовищ для культивування мікроорганізмів;
- дезінфекція приміщень.
Напрями наукових досліджень лабораторії
Напрями діяльності лабораторії та НДРЦ спрямовані на вирішення таких завдань:
- проведення моніторингу епізоотичної ситуації щодо анаеробних інфекцій на території України;
- координація та проведення науково-дослідних робіт з питань анаеробних та аеробних інфекцій тварин;
- вивчення вогнищ інфекції, причин і механізмів виникнення та поширення анаеробних інфекцій тварин;
- прогнозування можливого поширення інфекції та її наслідків, розроблення профілактичних засобів з метою недопущення розповсюдження хвороб, викликаних анаеробними збудниками на території України;
- розроблення та впровадження системи моніторингу анаеробних інфекцій тварин в Україні з урахуванням досягнень науки;
- розроблення, удосконалення та вивчення ефективності чинних та нових засобів діагностики і профілактики анаеробних інфекцій тварин, вивчення питань щодо доцільності їх застосування;
- організація та проведення клініко-епізоотологічних та лабораторних досліджень у випадках підозри на захворювання, викликаних анаеробними патогенами, розроблення заходів щодо ліквідації спалахів інфекції;
- розроблення інструктивно-нормативної документації та експертиза нормативних документів для забезпечення благополуччя території України щодо анаеробних інфекцій;
- науково-методичне та консультативно-інформаційне забезпечення робіт з питань діагностики та профілактики анаеробних інфекцій тварин шляхом проведення семінарів, конференцій, симпозіумів, виставок та ін;
- співробітництво з вітчизняними та закордонними науковими установами і організаціями з питань анаеробних інфекцій.
Фундаментально-прикладний напрям діяльності лабораторії з НДРЦ – це теоретичне та експериментальне обґрунтування технології виготовлення сучасних діагностичних тест-систем та мультикомпонентних засобів специфічної профілактики анаеробних інфекцій тварин з використанням нанотехнологій.
Основний напрям першочергових наукових досліджень колектива – розроблення засобів діагностики, специфічної профілактики і терапії клостридіозів, некробактеріозу, актинобацильозу та змішаних інфекцій різних видів тварин і птиці.
Основні наукові здобутки лабораторії
За період діяльності колективом лабораторії вивчено еко-географічне поширення та особливості перебігу епізоотичного процесу за анаеробних інфекцій тварин на території України. Встановлено, що вони перебігають переважно як змішані анаеробно-аеробні інфекції, а їх спалахи нерідко пов’язані з імпортом тварин.
За вивчення чутливості понад 900 моно- та асоційованих культур мікроорганізмів до 18–34 антибактеріальних препаратів (АБП) встановлено, що більшість із них чутливі лише до 4–8 АБП, тому виникає сумнів щодо доцільності їх широкого застосування, а це спонукає до необхідності застосування імунобіологічних ветеринарних препаратів з профілактичною метою, особливо у молочному скотарстві.
За даними епізоотологічного моніторингу, здійсненого колективом лабораторії за останні роки, встановлено, що анаеробні інфекції тварин і птахів мають широке розповсюдження і спричиняють значні економічні збитки.
Діагностика цих хвороб громіздка і недостатньо ефективна. Складність діагностики, профілактики і лікування анаеробних інфекцій зумовлена тривалою персистенцією збудника в організмі тварин, тяжкою інтоксикацією організму, коротким перебігом і високою летальністю.
Проведення діагностичної роботи полягає у необхідності швидкого реагування на епізоотичну ситуацію, що склалась у деяких господарствах України.
В результаті діяльності лабораторії в Україні створено і успішно апробовано понад 25 біопрепаратів, більшість із яких є аутовакцинами.
Основними із них є вакцини проти:
- анаеробної ентеротоксемії тварин – «Вельшісан»;
- сальмонельозів тварин – «Сальмосан»;
- анаеробної ентеротоксемії і сальмонельозу тварин – «Вельшісальм»;
- брадзоту, некротичного гепатиту, злоякісного набряку, дизентерії ягнят і анаеробної ентеротоксемії – «Овісан»;
- маститів, ендометритів і пневмоентеритів тварин «Пневмомастисан»;
- колібактеріозу, сальмонельозу, набрякової хвороби, пастерельозу і анаеробної ентеротоксемії свиней – «Сердосан»;
- актинобацильозу (лігнієріозу) – «Актиносан»;
- актинобацильозу і колібактеріозу – «Актиноколісан»;
- некробактеріозу, некротичного гепатиту, злоякісного набряку і анаеробної ентеротоксемії тварин – «Некросан»;
- некробактеріозу і колібактеріозу – «Некросан-2»;
- некробактеріозу і сальмонельозу – «Некросальм»;
- некробактеріозу, колібактеріозу і сальмонельозу – «Некроколісальм»;
- некробактеріозу і копитної гнилі – «Некросан-3»;
- некробактеріозу і актинобацильозу – «Фузоактиносан»;
- колібактеріозу – «Колісан»;
- колібактеріозу і сальмонельозу – «Колісальм»;
- анаеробної ентеротоксемії і колібактеріозу – «Вельшікол», «Вельшіколісан»;
- анаеробної ентеротоксемії і пастерельозу – «Вельшіпаст»;
- анаеробної ентеротоксемії і лістеріозу – «Вельшілістерісан»;
- лістеріозу – «Лістерісан»;
- лістеріозу і колібактеріозу – «Лістерікол»;
- гемофільозу і актинобацильозу (лігнієріозу) свиней – «Гемофілосан»;
- клебсієльозу – «Клебсан»;
- клостридіозів, ентеробактеріозів і кокових інфекцій коней «Еквісан»;
- асоційованих бактеріозів птахів – «Поліавісан»;
- папіломатозу ВРХ тканинна вакцина – «Папіломасан»;
- респіраторних бактеріозів телят – «Пневмосан» та ін.
Нині вивчаються експериментальні зразки мультиімуногенів – «Мультибовісан» та «Мультисуісан».
У ряді господарств одержані позитивні результати за вирішення проблеми патології відтворення стада, завдяки застосуванню розроблених нами стимулюючих препаратів на основі сировини природного походження. Це тканинний препарат «СТП» та бактеріальний стимулюючий препарат «БСП».
Розроблена нами концепція розвитку лабораторії на 2011–2025 рр. сприятиме успішному вирішенню актуальних проблем, зумовлених анаеробними мікроорганізмами.
Включення до складу вакцин імуностимулюючих засобів природного походження позитивно впливає на імуногенез та створює можливість для застосування більшості розроблених нами вакцин з лікувальною метою. Особливістю наших вакцин є те, що вони поряд з профілактичними володіють і лікувальними властивостями.
Більшість вакцин виготовляються як аутовакцини, що забезпечує їх високу специфічну ефективність для конкретного господарства.
Економічна ефективність за застосування наших вакцинних препаратів проти анаеробних інфекцій визначається мільйонами гривень.
Зібрана нами колекція епізоотичних штамів мікроорганізмів, циркулюючих на території України, створює передумови для розробки технології виготовлення варіантів асоційованих вакцин з урахуванням епізоотичної ситуації в окремих господарствах або регіонах держави.
Успішна апробація наших вакцин за конкретної епізоотичної ситуації є передумовою обґрунтування наукового супроводу для забезпечення епізоотичного благополуччя держави та оскільки сприяє усуненню залежності України від імпорту засобів специфічного захисту сільськогосподарських тварин від багатьох анаеробних інфекцій.
Вперше в Україні сформована школа науковців, які успішно вирішують нагальні потреби сьогодення з проблем анаеробних та змішаних інфекцій. Колектив лабораторії очолює науковий напрямок в Україні зі створення мультикомпонентних інактивованих вакцин, придатних для застосування з профілактичною та лікувальною метою.
Колектив розробників засобів специфічного захисту тварин від анаеробних та змішаних інфекцій висловлює щиру вдячність усім фахівцям ветеринарної медицини України за співпрацю і безкорисну допомогу вченим щодо апробації наукових розробок в умовах виробництва за відсутності фінансування цих важливих досліджень.
Методичні рекомендації
З метою підвищення рівня діагностичної роботи щодо анаеробних інфекцій співробітниками лабораторії і НДРЦ здійснено методичне забезпечення цієї діяльності – підготовлено і надруковано методичні рекомендації з діагностики 11 анаеробних інфекцій: ботулізму, правцю, брадзоту, злоякісного набряку, інфекційної (анаеробної) ентеротоксемії, анаеробної (клостридіальної) дизентерії, некротичного гепатиту, емкару, некробактеріозу (фузобактеріозу), копитної гнилі, актинобацильозу (лігнієріозу).
Методичні рекомендації:
- “Інтегральна система захисту тварин від фузобактеріозу (некробактеріозу)”;
- “Визначення чутливості анаеробних мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів”;
- “Відбір біологічного матеріалу для лабораторних досліджень на анаеробні інфекції”;
- “Методи патогенетичної терапії і профілактики фузобактеріозу (некробактеріозу) великої рогатої худоби”.
Щорічно на міжнародній виставці «Агро» експонуються вакцини, розроблені колективом лабораторії. Оргкомітетом виставки «Агро-2008» вакцина «Актиносан» була нагороджена золотою медаллю.
Комерційні пропозиції та послуги
Співробітниками лабораторії надана науково-методична і практична допомога сотням господарств. Оздоровлено понад 50 господарств від актинобацильозу та некробактеріозу. Завдяки використанню розроблених нами аутовакцин багато господарств поліпшили епізоотичну ситуацію у тваринництві, скоротили втрати та поліпшили ефективність галузі.
Лабораторія анаеробних інфекцій ІВМ НААН пропонує
Дослідження з діагностики захворювань бактеріальної етіології:
- Некробактеріоз;
- Емфізематозний карбункул;
- Злоякісний набряк;
- Копитна гниль;
- Інфекційна (анаеробна) ентеротоксемія;
- Правець;
- Ботулізм;
- Актинобацильоз;
- Анаеробна дизентерія молодняка;
- Брадзот;
- Бацилярна гемоглобінурія;
- Некротичний гепатит;
- Клостридіози птиці;
- Клостридіозний остеомієліт жуйних;
- Сальмонельоз;
- Колібактеріоз, набрякова хвороба;
- Субклінічні мастити;
- Гемофільози;
- Псевдомоноз;
- Лістеріоз;
- Стафілококози;
- Стрептококози;
- Диплококози;
- Пневмококоз;
- Пастерельоз;
- Чутливість культур до антибіотиків;
- Бактеріологічні дослідження комбікормів;
- Бактеріологічні дослідження сперми.
Засоби профілактики інфекційних хвороб
№ п/п | Назва ВІЗ | Призначення |
1. | «Пневмомастисан» | вакцина проти маститів, ендометритів і пневмоентеритів тварин |
2. | «Пневмосан» | вакцина проти респіраторних бактеріозів телят |
3. | «Сердосан» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти колібактеріозу, сальмонельозу і анаеробної ентеротоксемії свиней |
4. | «Актиносан» | вакцина концентрована інактивована проти актинобацильозу тварин |
5. | «Овісан» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти брадзоту, злоякісного набряку, некротичного гепатиту, дизентерії ягнят і анаеробної ентеротоксемії овець |
6. | «Актиноколісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти актинобацильозу та колібактеріозу тварин |
7. | «Некросан» | вакцина концентрована інактивована проти некробактеріозу, некротичного набряку та інфекційної (анаеробної) ентеротоксемії тварин |
8. | «Некросан-2» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу (фузобактеріозу), некротичного гепатиту, злоякісного набряку, інфекційної (анаеробної) ентеротоксемії та колібактеріозу тварин |
9. | «Некросан-3» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти копитної гнилі, некробактеріозу та анаеробної ентеротоксемії тварин |
10. | «Некросальм» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу і сальмонельозу тварин |
11. | «Некроколісальм» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу, колібактеріозу і сальмонельозу тварин |
12. | «Фузоактиносан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти некробактеріозу і колібактеріозу тварин |
13. | «Колісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти колібактеріозу тварин |
14. | «Сальмосан» | вакцина концентрована інактивована концентрована проти сальмонельозу тварин |
15. | «Колісальм» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти колібактеріозу і сальмонельозу тварин |
16. | «Вельшісан» | вакцина полівалентна концентрована проти анаеробної ентеротоксемії тварин |
17. | «Вельшісальм» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії і сальмонельозу тварин |
18. | «Вельшіколісан» | асоційована інктивована концентрована проти анаеробної дизентерії молодняка, інфекційної ентеротоксемії, набрякової хвороби, колібактеріозу тварин |
19. | «Вельшіколісальм» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії, колібактеріозу і сальмонельозу тварин |
20. | «Вельшіпаст» | вакцина полівалентна концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії та пастерельозу тварин |
21. | «Клебсан» | вакцина проти клебсієльозу поросят |
22. | «Гемофілосан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти актинобацильозної плевропневмонії свиней |
23. | «Лістерісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти лістеріозу свиней |
24. | «Лістерікол» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти лістеріозу і колібактеріозу свиней |
25. | «Вельшілістерісан» | вакцина асоційована концентрована інактивована проти анаеробної ентеротоксемії і лістеріозу тварин |
26. | «Еквісан» | вакцина асоційована інактивована концентрована проти клостридіозів, ентеробактеріозів і кокових інфекцій коней |
27. | «Поліавісан» | вакцина асоційована інактивована проти асоційованих бактеріозів птахів (клостридіозів, ешерихіозів і сальмонельозів) |
28. | «СТП» | тканинний препарат із імуностимулюючими властивостями для тварин і птиці |
29. | «БСП» | комплексний бактеріально-тканинний препарат із імуностимулюючими властивостями для тварин і птиці |
Примітка: вакцини виготовляються під замовлення господарства |
Найвагоміші публікації
За час діяльності лабораторії її співробітниками опубліковано понад 200 наукових статей. Список основних публікацій за останні роки:
- Риженко В.П. Показники амінокислотного і мінерального складу вакцини «Некросан» та її вплив на імунологічний статус організму овець / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, С.М. Бєлік, В.А. Тютюн // Ветеринарна біотехнологія.– Бюл. № 16. – 2010.– С. 189–197.
- Лотоцький О.С. Перспективні напрямки профілактики респіраторних хвороб свиней / О.С. Лотоцький, Ю.Є. Дворська, В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, Л.С. Мілько, В.А. Тютюн // Ветеринарна біотехнологія. – Бюл. № 18. – 2011.– С. 176–182.
- Риженко В.П. Розробка та удосконалення засобів профілактики анаеробних інфекцій / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, С.А. Дементьєва, В.В. Риженко, В.О. Андріящук, І.В. Галка, С.М. Бєлік, О.М. Жовнір, О.В. Рудой , Н.А. Теплюк, Л.С. Мілько, П.П. Каменчук, М.С. Ющенко, Т.М. Мазигула // Ветеринарна медицина: Матеріали міжнародної конференції науково-педагогічних працівників, наукових співробітників та аспірантів, 16–17 березня 2011р. «Якість і безпека продукції тваринництва». – Бюл. № 18. – 2011. – С. 254–255.
- Риженко В. П. Науковий супровід профілактичних та оздоровчих заходів при фузобактеріозі (некробактеріозі) / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.І. Андріящук, І.В. Галка, С.М. Бєлік, О.М. Жовнір, О.В. Рудой, В.В. Риженко, Н.А. Теплюк // Ветеринарна медицина. – 2011. – Вип. 95. – С. 261–263.
- Рудой О.В. Особливості перебігу інфекційного процесу у тварин, хворих на лігнієріоз / О.В. Рудой // Ветеринарна біотехнологія. – Бюл. – № 21. – 2012. – С. 50–55.
- Риженко В.П. Вплив стимулюючого тканинного препарату “СТП” на імунобіологічну реактивність організму поросят за щеплення проти гемофільозу / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, Б.М. Терешко, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, С.М. Тютюн, І.В. Галка, Н.А. Теплюк, П.П. Каменчук, В.А. Тютюн, Т.М. Мазигула, О.С. Лотоцький // Ветеринарна біотехнологія. – № 20. – 2012. – С. 142–150.
- Мазигула Т.М. Актуальність специфічної профілактики перфрінгіозів / Т.М. Мазигула // Ветеринарна біотехнологія. – № 21. – 2012. – С. 15–20.
- Риженко В.П. Оцінка імунобіологічного статусу організму свиней за одночасного щеплення проти фузобактеріозу та сальмонельозу / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, Б.М. Терешко, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, С.М. Тютюн, І.В. Галка, О.В. Рудой, Н.А. Теплюк, Л.С. Мілько, П.П. Каменчук, Т.М. Мазигула, В.А. Тютюн // Ветеринарна біотехнологія. – Бюл. № 21. – 2012. – С. 21–32.
- Риженко В.П. Етіопатогенетичні особливості формування мікробіоценозів за некробактеріозу, ускладненого асоціативною мікрофлорою / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, Б.М. Терешко, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, С.М. Тютюн, Н.А. Теплюк, Л.С. Мілько, П.П. Каменчук // Ветеринарна біотехнологія. – Бюл. № 22. – 2013.– С. 456–467.
- Риженко В.П. Результати інноваційної та науково-організаційної діяльності з питань профілактики анаеробних інфекцій / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк // Ветеринарна медицина. – Вип. 97. – 2013. – С. 563–565.
- Жовнір О.М. Визначення біотипів музейних культур і польових ізолятів F. necrophorum та підбір штамів для виготовлення вакцини проти некробактеріозу / О.М. Жовнір // Науковий вісник ветеринарної медицини. – Вип. 11. – 2013. – С. 69–75.
- Риженко В.П. Імуномодулюючі тканинні препарати як коректори природної резистентності у тварин / В.П. Риженко, С.М. Тютюн // Науковий вісник ветеринарної медицини: Вип. 11. – 2013. – С. 7–11.
- Мазигула Т.М. Теоретичне та експериментальне обґрунтування одночасної вакцинопрофілактики перфрінгіозів та ешерихіозів тварин / Т.М. Мазигула // Науковий вісник ветеринарної медицини. – Вип. 11. – 2013. – С. 107–110.
- Риженко В.П. Інфекційний процес та стратегія патогенетичної терапії за фузобактеріозу / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, П.П. Каменчук, Т.М. Мазигула, Л.С. Мілько // Ветеринарна біотехнологія. – № 23. – 2013. – С. 221–227.
- Риженко В.П. Теоретичне та експериментальне обґрунтування створення нового засобу «Фузолізат» для лікування і профілактики фузобактеріозу (некробактеріозу) тварин / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, С.М. Тютюн, О.В. Рудой, П.П. Каменчук, Т.М. Мазигула, Н.А. Теплюк // Ветеринарна біотехнологія. – № 23. – 2013. – С. 228–230.
- Риженко В.П. Визначення оптимальних співвідношень антигенів при конструюванні асоційованих вакцин / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.О. Андріящук, О.М. Жовнір, С.М. Тютюн, Н.А. Теплюк, П.П. Каменчук, Т.М. Мазигула, О.В. Рудой, Л.С. Мілько, М.С. Ющенко // Ветеринарна біотехнологія. – № 23. – 2013. – С. 231–234.
- Риженко В.П. Теоретичне та експериментальне обґрунтування використання нанотехнологій для створення імунобіологічних препаратів / В.П. Риженко, Г.Ф. Риженко, О.І. Горбатюк, В.О. Андріящук, С.М. Тютюн, В.А. Тютюн, О.М. Жовнір, Т.М. Мазигула, П.П. Каменчук, О.В. Рудой, Н.А. Теплюк, Л.С. Мілько // Ветеринарна біотехнологія. – Бюл. 23. – 2013. – С. 235–239.
- Рудой О.В. Гістологічний метод диференційної діагностики актинобацильозу великої рогатої худоби / О.В. Рудой, В.П. Риженко, І.В. Папченко // Ветеринарна біотехнологія. – № 23. – 2013. – С. 243–246.
- Рудой А.В. Специфическая профилактика смешанной актинобациллезной и колибактериозной инфекции телят / А.В. Рудой // Эпизоотология. Иммунобиология. Фармакология. Санитария: РУП «ИЭВ им. С. Н. Вышелесского», Белорусия – № 1. – 2014.
Патенти
Інтелектуальна власність колективу лабораторії налічує понад 60 патентів України. Частина розробок використовується в умовах інституту, а більшість з них – у господарствах різних форм власності з високими показниками економічної ефективності, які визначаються мільйонами гривень.Нормативна документація
Розроблено та затверджено понад 50 НД на біопрепарати. Колективом розроблені СОУ з діагностики фузобактеріозу (некробактеріозу), СОУ з діагностики актинобацильозу (лігнієріозу), Держстандарт з лабораторної діагностики клостридіозів. Розпочато молекулярно-генетичні дослідження клостридіозів з метою розробки діагностичних ПЛР та ІФА тест-систем.Лабораторія має атестат акредитації на здійснення діагностичних досліджень.